Lesson 3: Unit prices with unit conversions

Complete the exercises in this section at your pace. Before you begin, click on “Materials” to verify what’s covered. The Geogebra Activity for this lesson will be created only upon request, and you’ll receive a link in your inbox to join a class in Realtime! Also, if you haven’t signed up for the IXL SKILLS PACKAGE yet, the login credentials you’ll receive from the link below, will expire after 2 days.

For login, click here.

Warmup

Activity #1 (30 minutes)

1. Topic: Unit prices with unit conversions(Applet).

2. Explainer Video: Unit prices with unit conversions.

Practice Exercise

Topic: Unit prices with unit conversions.

Quiz Time – (Two sets: 30 minutes each).

Topic: Unit prices with unit conversions.

  1. An applet.
  2. An explainer video on "Unit prices with unit conversions".
  3. A skills exercise from the IXL website on "Unit prices with unit conversions". The questions exhibit an increasing order of difficulty. 
  4. Two sets of quizzes on "Unit prices with unit conversions". The questions exhibit an increasing order of difficulty, and an average score of 80% expected.