Lesson 4: Unit prices: find the total price

Before you have access to this lesson from the links below, click on “Materials” to see what’s covered. The exercise is expected to last for not more than 1 hour 3o minutes, and please, be ready to complete this lesson in ONE session. If you haven’t signed up for the IXL SKILLS package, the temporal login info that you purchase from the link below, will be valid for 48 hours. 

For temporal access: Click here.

Warmup

Activity #1 (30 minutes)

1. Topic: Unit prices: find the total price(Applet).

2. Explainer Video: Unit prices: find the total price.

Practice Exercise (30 minutes).

Topic: Unit prices: find the total price.

Quiz Time – (Two sets: 30 minutes).

Topic: Unit prices: find the total price (to be taken while you are logged in).

  1. An applet.
  2. An explainer video on "Unit prices: find the total price".
  3. A skills exercise from the IXL website on "Unit prices: find the total price". The questions exhibit an increasing order of difficulty. 
  4. Two sets of quizzes on "Unit prices: find the total price". The questions exhibit an increasing order of difficulty, and an average score of 80% expected.