Lesson 4: Unit prices with unit conversions

Before you have access to this lesson from the links below, click on “Materials” to see what’s covered. The exercise is expected to last for not more than 1 hour 3o minutes, and please, be ready to complete this lesson in ONE session. If you haven’t signed up for the IXL SKILLS package, the temporal login info that you purchase from the link below, will be valid for 48 hours. 

For temporal access: Click here.

Warmup

Activity #1 (30 minutes)

1. Topic: Unit prices with unit conversions(Applet).

2. Explainer Video: Unit prices with unit conversions.

Practice Exercise (30 minutes).

Topic: Unit prices with unit conversions.

Quiz Time – (Two sets: 30 minutes).

Topic: Unit prices with unit conversions (to be taken while you are logged in).

  1. An applet.
  2. Explainer video on "Unit prices with unit conversions".
  3. Exercise questions on "Unit prices with unit conversions". The questions exhibit an increasing order of difficulty. 
  4. Two sets of quizzes on "Unit prices with unit conversions". The questions exhibit an increasing order of difficulty, and an average score of 80% expected.