Sale!

Multiply whole numbers

Original price was: $4.99.Current price is: $2.99.

Use this simple applet to learn how to multiply whole numbers by using partial products. This is done by breaking them into parts according to their place value, multiply the parts separately, and then add them together. This is very useful when you are multiplying numbers that are larger than 10.

All the elements of this lesson will be available to you 2 hours after purchase, and remain available for 48 hours.

Category:

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Multiply whole numbers”

Your email address will not be published. Required fields are marked *